Znajdź nas w Google+
Biuro Rachunkowe SINTRA
41-503 Chorzów
 ul. Bożogrobców 32/1
tel/fax 32 241 53 88
e-mail: biuro@sintra.pl
 

Kolacja biznesowa


W ostatnim czasie zrobiło się głośno o wyroku NSA z 17 czerwca 2013 (sygn. II FSK 702/11), do którego Ministerstwo Finansów wydało w listopadzie interpretację. Ucięło to wieloletnie spory między podatnikami a Urzędami Skarbowymi odnośnie zaliczania do kosztów podatkowych posiłków z kontrahentami. Od tego roku możemy taką kolację z kontrahentem wpisać w koszty.

Z interpretacji MF wynika, że możemy odliczyć wydatki na drobne poczęstunki w firmie:

- ciastka,

- paluszki,

- kanapki itp.
 

Napoje:
 

- Kawa

- Herbata

- Woda mineralna

- Soki i inne napoje

 

Możemy rownież zaliczyć obiad/kolację dostarczoną do firmy przez firmę kateringową, ale UWAGA pizza/kebab zamawiana do firmy może wydać się podejrzana dla US.

Kosztem podatkowym jest także kolacja/obiad biznesowy z kontrahentem w restauracji. Oczywiście nie musi to być ekskluzywna restauracja, może to być nawet kawa w McDonaldzie jeśli jesteśmy np. pośrednikiem ubezpieczeniowym i często spotykamy się z klientami na mieście, w kawiarniach.

Tyle w teorii. Jak przepis będzie się sprawował w praktyce i jak będą do niego podchodzić urzędnicy, czas pokaże. Póki co zalecamy ostrożność.

Jeśli współpracujemy z wieloma kontrahentami, z którymi trzeba porozmawiać/spotkać się przed sprzedażą, jak pośrednictwo ubezpieczeniowe, finansowe, transport, reklama z pewnością będziemy mogli swobodnie korzystać z tego przepisu i zaliczać do kosztów nawet rachunki za kawę w McDonald.

Jeśli specyfika naszej działalności nie wymaga spotykania się z kontrahentami lub mamy stałych kontrahentów, US może kwestionować codzienne rachunki za kawę, herbatę lub obiad.
 

Oczywiście trzymamy rękę na pulsie i będziemy Państwa informować, jeśli będą do nas docierały jakieś sygnały odnośnie wyżej wymienionego przepisu.

 
SINTRA 2013 wszelkie prawa zastrzeżone
f